Haber Arşivi

HARİÇTEN HABER: Elina Brotherus Sergisi sona erdiİSTİKLÂL SERÜVENİ”
GÜNCEL SANAT SERGİSİ
DİZİSİNİN

İLK YABANCI SANATÇISI:
Elina Brotherus

“Large de Vue” / “Vizyonun Genişliği” ve erken dönem eserlerinden bir seçki

11 Ekim - 29 Kasım 2008
Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi

http://www.ykykultur.com.tr/

René Block’un küratörlüğü ve Melih Fereli’nin danışmanlığında sürdürülen “İstiklal Serüveni” güncel sanat sergi dizisinin altıncısı, 1972 doğumlu Finlandiyalı fotoğraf sanatçısı Elina Brotherus’a ayrılmıştı.

Serginin büyük bir bölümünü, sanatçının 45 parçalık bir dizi fotoğraftan oluşan “Large de vue” adlı eseri teşkil ederken, “Model Studies” dizisinden parçalar ve 2 adet video çalışması da Kâzım Taşkent Galerisi’nde yer aldı.

Sanat tarihçisi Timo Valjakka’nın yazdığı gibi, Brotherus “parça parça oluşturulan ya da tekil eserlerin görsel, resmi ve psikolojik özelliklerinin birbirine karışmasını sağlayan bir dil”e sahip.
Avrupa başkentleri başta olmak üzere birçok şehirde 40’ın üzerinde kişisel sergi açan sanatçı, “İstiklâl Serüveni” sergi dizisinin ilk yabancı konuğu oldu.

“Benim çalışmalarım, sırt çantamda fotoğraf makinesi, elimde tripod yürürken, değişen ışıkları incelemeyi, sade manzaralar aramayı, mekân içinde bir insan figürünü, hikâyesi olmaksızın, tasvir etmeyi kapsıyor. Konularım: zamanın gelip geçiciliği, ışığın renkleri, insan bedeni, sanatçının bakışı.
Sanatçının kendisi fotoğrafta görünmese bile, bakışı her zaman fotoğrafın içindedir. Onun baktığı özne, ister bir model ister manzara olsun, dünya içinden çerçevesini çizip çıkarmayı seçtiği şeydir. Fotoğraf bu bakışı ve sonuçlarını barındırır.

İmgenin kendi kuralları vardır. İmgelere gerçek dünyaya baktığından farklı bir şekilde bakar insan. Ben çoğumuzun günlük hayatında çok sıklıkla eksik olan şeylere bakıyorum: sakin, geniş alanlara, şaşırtıcı şeylere, gerçek yalnızlıklara ve bunun telafisi olarak paylaşılan deneyimlere.”
Elina Brotherus

Sergi üzerine Ahu Antmen tarafından yazılıp Radikal Gazetesi'nde yayınlanmış bir makale için tıklayınız.

Twitter