Haber Arşivi

Söyleşi: '21. yüzyılda imgeye ne oldu?'


Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi, 2009-2010 etkinlik dönemi boyunca "21. yüzyılda imgeye ne oldu?" sorusunu farklı konuşmacıların farklı yönlerden ele aldığı bir dizi oturum gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu söyleşi/tartışma akşamlarının ilkinin konuğu Prof. Dr. Oğuz Adanır.
 
"21. Yüzyılda imgenin başına bir şey gelmedi ama özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında çok şey geldiği söylenebilir.
Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse 20. yüzyıl başında fotoğraf ve sinema Modern toplumların gündelik yaşamında çok sınırlı bir yere sahiptiler. İnsanlar, örneğin imgeyle gazetelerde, dergilerde ve haftada bir kez izledikleri filmlerde karşı karşıya geliyorlardı. Üstelik bunlar estetik açıdan çoğunlukla kötü görüntülerdi.
1950'li yıllardan başlayarak film üretiminde görülen artış ve biriken film stoklarının Televizyon gibi bir araç aracılığıyla eritilebilme olanağı imge üretiminde bir patlamaya yol açmıştır. Haftalık dergi sayısında inanılmaz bir artış görülmüş ve zamanla pay-tv, cable-tv, vb uygulamalar ve nihayet Internet'in ortaya çıkmasıyla gündelik yaşamı egemenliği altına almış görünen imge hiçleşmeye başlamıştır..."
 
Tarih:18 Kasım 2009/Çarşamba
Saat: 19:30
Yer: Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi
Gürsel Aksel Blv. 43/C Üçkuyular/İZMİR
Tel: (0232)2471247
Kroki için tıklayınız 

Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Twitter