Haber Arşivi

Sergi: 'Kimlik ve İtaat'/Çizgelikedi Kadınlar Projesi-2

'KİMLİK ve İTAAT' 8 MART'TA TEKRAR ÇİZGELİKEDİ'DE
Sergi Kapanış Buluşması: 26 Mart, Cuma, Saat 19:30-21:30
Çizgelikedi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü, 17 kadın fotoğrafçının Kadınlar Projesi kapsamındaki çalışmalarından oluşan “Kimlik ve İtaat” fotoğraf sergisiyle kutluyor.

Çizgelikedi Kadınlar Projesi-II
'Kimlik ve İtaat'
Fotoğraf Sergisi

8-26 Mart 2010
Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi
Gürsel Aksel Bulvarı No:43/C Üçkuyular-İZMİR
T: (0232)247 1 247, 224 39 96
cizgelikedi@cizgelikedi.com
http://www.cizgelikedi.com/

Sergi katılımcıları:
Yeşer Sarıyıldız
Ülker Sokulluoğlu
Şehlem Sebik
Nurhan Doğan
Meltem Çiftçi
Latife Özyurt
Işık Deniz Nalbantoğlu
Işık Gülçubuk
Gönül Ocak
Fenay Ulu
Emel Kayın
Canan Gümüşalan
Ayşe Aytün Aytar
Aysun Öküzcüoğlu Taşar
Aynur Şen
Aslı Öktener Köse
Arzu F. Güngör

http://kimlikveitaat.blogspot.com

Kimlik ve İtaat” fotoğraf sergisi, yolculuğunu tamamlıyor ve doğduğu yere geri dönüyor. Çizgelikedi'nin çağrısı ile 2007 sonunda başlayan ve 2009 Mayıs'ına dek süren Çizgelikedi Kadınlar Projesi-2'nin atölye süreci sonucunda, farklı yaş, deneyim ve mesleklerden 17 kadın katılımcının ortaya koyduğu 32 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi, çevre ilçeleri ziyaret ederek geçen ayların ardından, 8 Mart-26 Mart günleri arasında tekrar İzmir'de, Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.
Ursula K. Le Guin'in 'Mülksüzler' romanının itaat etmeyen/emir vermeyen/almayan kahramanları Anarreslilerden ilhamla, 'Gerçek yolculuk geri dönüştür' diyen Çizgelikedi; bu geri dönüş vesilesiyle, projeyi ve ele aldığı kavramları, geride kalan yıla ve yola bakarak bir kere daha odağına almayı istiyor.
Gezici olarak tasarlanan projenin izleyen aylar boyunca İzmir çevresindeki ilçeleri ziyaret ederek süregelen yolculuğu, projenin ilk olarak başladığı yer olan Çizgelikedi'de 8 Mart'ta tekrar izlenime sunulmasının ardından 26 Mart'ta, sergide yapıtları bulunan kadın fotoğrafçıların katılacağı bir sohbeti de kapsayan buluşma ile tamamlanmış olacak.
Kapanış buluşması, aynı zamanda bir doğumgünü ve anma: proje arkadaşları, Çizgelikedi Kadınlar Projesi'nin katılımcılarından fotoğrafçı Ülker Sokulluoğlu'nu, 76. doğumgününden sadece bir gün sonraki bu buluşmadaki yokluğunda sevgiyle, özlemle anacak. Ülker Sokulluoğlu, aylara yayılmış bu uzun atölye süreci boyunca içinde yeraldığı projenin ilk olarak izleyici önüne çıktığı hafta rahatsızlanmış ve serginin yolculuğu tamamlanamadan, 22 Ocak 2010'da aramızdan ayrılmıştı.

Twitter