Haber Arşivi

Balkanlar'da Işık ve Gölgelerİzmir sekiz Balkan ülkesi fotoğraf sanatçısının "Barış, sevgi ve dayanışma" hedefli sergisine ev sahipliği yapacak. Dünyayı gezecek sergi İstanbul'dan sonra İzmir'de de sanatseverlerle buluşuyor.

Konak Belediyesi, Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ve Yunan Kültür Vakfı (Hellenic Culture Foundation) işbirliğiyle gerçekleşen, "Balkanlarda Işık ve Gölgeler" adlı sergi, Güzelyalı Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde sanatseverer ile buluşuyor. 21 Haziran tarihinde açılacak olan sergi sekiz Balkan ülkesinden, sekiz fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşuyor. Sergide Türkiye'yi uluslararası çalışmalarıyla tanınan fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan temsil ediyor.

Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, sekiz ülkede ses getiren ve ilgi odağı olan bir sergiye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu sergiyle birlikte Balkan halklarının daha da kaynaşacağını, kültür ve sanat alışverişinin dostlukları kalıcı anlamda pekiştireceğini ve geleceğe ışık tutacağını belirten Başkan Tartan, "Kültür ve sanat elçilerimizin işbirliği sayesinde hem fikir alışverişinde bulunuyoruz, hem de Balkan ülkeleriyle ortak kültür noktalarımızın bulunmasını, buluşmasını ve ortaya çıkarılmasını sağlıyoruz. Halkları kültür ve sanat aracılığıyla yakınlaştırmak adına gerçekleştirilen işbirliklerinin örnekleri var. Bu kültür ve sanat birliktelikleri kalıcı oluyor" dedi.

Güneydoğu Avrupa halkları arasındaki kültürlerarası diyalogun, barış içinde bir arada yaşamanın ve işbirliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen serginin, İzmirli sanatseverler tarafından kaçırılmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Tartan, Güzelyalı Kültür Merkezi'nde açılacak olan özel sergiler ile sanatseverleri buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Sergide; aynı hedef etrafında birleşen fotoğraf sanatçıları Stelios Efstathopoulos (Yunanistan), Nina Nikolova (Bulgaristan), Bevis Fusha (Arnavutluk), Stanko Abadzic (Hırvatistan), Imre Szabo (Sırbistan), Virgil Mlesnita (Romanya), Timurtaş Onan (Türkiye) ve Milomir Kovacevic'in (Bosna) çalışmaları yer alıyor. Sergi 4 Temmuz gününe kadar gezilebilecek.

Twitter